Prezes Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego - Prof. Igor Gościński i sekretarz - dr med. Adam Wiernikowski, zaproszeni przez kierownictwo Polskiego Towarzystwa Medycznego w Republice Czeskiej, w dniach 5 i 6 czerwca przebywali na Zaolziu.
W pierwszym dniu uczestniczyli w zebraniu PTMwRCz w Domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Orłowa Poręba, gdzie zebrani lekarze wysłuchali referatu Prof. Igora Gościńskiego, doc. Marka Moskały i dr Adama Wiernikowskiego pt. Śladami Prof. Adama Kunickiego w Księstwie Cieszyńskim. Przedstawiono dzieje rodziny Kunickich, głównie Adama Kunickiego twórcy krakowskiej neurochirurgii, wybitnego wychowanka Polskiego Gimnazjum Realnego im. Juliusza Słowackiego w Orłowej na Śląsku Cieszyńskim, który po upadku monarchii austro-węgierskiej walczył zbrojnie o polskość Zaolzia. Omówiono Jego działalność zawodową i naukową oraz osiągnięcia na polu neurochirurgii. Przedstawiono nazwiska Jego licznych wychowanków, którzy organizowali kliniki i oddziały neurochirurgii i neurotraumatologii w Polsce oraz byli kierownikami lub ordynatorami.
Czeskim kolegom przekazano ostatnie roczniki Przegladu Lekarskiego oraz wydawnictwa książkowe i Jubileuszowe 140-lecia TLK. Od nich otrzymaliśmy "A jednak zostanie...", książkę poświeconą stuleciu założenia Gimnazjum"w Orłowej(Wyd.2009 r), "Dr Olszak i jego następcy" (Wyd. 1999r.) autorów Józefa Słowika, Tadeusza Hławiczka i Kazimierza Santariusa, i "30 lat PTM - PSZ" (Wyd. 2005 r.) tych samych autorów, w której wymieniono dziewięciu profesorów pochodzących z Zaolzia, zasłużonych dla polskiej medycynie. Byli to poza Adamem Kunickim, m.in. Adam, Kornel i Tadeusz Michejdowie oraz Bogusław Kożusznik.
W drugim dniu pobytu (6 czerwca ) zapoznaliśmy się z miastami: Karwiną i Orłową, okolicami zdewastowanymi przez szkody górnicze, odwiedziliśmy miejsce tragicznej śmierci w 1932 r. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, upamiętnione pomnikiem, cmentarz z grobem pierwszego burmistrza Karwiny - lekarza MUDr Wacława Olczaka (29.05.1868-11.09.1939), zamęczonego przez faszystów niemieckich, oraz cmentarz w Stonawie z grobami Polaków walczących o polskość Zaolzia, na których inskrypcja informuje: "PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE TU LEŻYM JEJ SYNY POSŁUSZNI JEJ PRAWOM DO OSTATNIEJ GODZINY".
O gdzinie 14. od odsłonięcia pomnika w Orłowej na Obrokach rozpoczęły się obchody stulecia założenia Gimnazjum Realnego im. Juliusza Slowackiego. Uroczystość ta zgromadziła bardzo dużą liczbę uczestników Polaków i Czechów polskiego pochodzenia - ponad 300 osób. Uroczystość zaszczycił Pan Maciej Plażyński - prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Uczestnicy przeżyli wzruszające chwile, gdy doc. MUDr Bogusław Chwajol, CSc., omawiając inicjatywę budowy pomnika, w miejscu nieistniejącego budynku Gimnnazjum, podkreślił ofiarność ludzi w tym staruszki, która ofiarowała oszczędności życia tj. 150 000 koron stanowiące 1 kosztów pomnika. Modlitwa ekumeniczna prowadzona przez księdza katolickiego i pastora ewangelickiego i część artystyczna w wykonaniu uczniów dopełniała uroczystość.
Dalsza część obchodów odbyła się w Domu Kultury Orłowa-Lutynia, gdzie można było oglądnąć okolicznościową wystawę, wpisać się do księgi pamiątkowej, uczestniczyć w programie artystycznych i spotkaniu towarzyskim.
Należy podkreślić dużą rolę w animacji życia Polonii lekarzy członków PTM w RCz. Z obecnym prezesem MUDr Janem Karczmarczykiem i wiceprezesem MUDr Józefem Słowikiem, szczególnie aktywnym, przeprowadziliśmy rozmowy na temat współpracy. Interlokutorzy prosili o pomoc w szkoleniu młodych lekarzy oraz o książki medyczne w języku polskim.
Po powrocie do Krakowa przesłaliśmy paczkę z książkami wydawanymi przez Medycynę Praktyczną a sekretarzowi PRL dr med. Jackowi Tętnowskiemu zrelacjonowano wyjazd z prośbą o objęcie kolegów z Zaolzia opieką przez Komisję ds. Współpracy z Zagranicą.
|